Laborantti

Primary Location:

Turku, FI

Join an industry leader and make a positive change in the sustainable use of the world’s natural resources. Together, we will transform the business and drive the industry toward a greener future.

At Metso, you will be supported by our inclusive culture and a network of colleagues from around the world. With us, you will embark on a personal growth journey and are encouraged to realize your potential. This is your invitation to rise above the possible.

Job posting end date: 10/06/2024

Haemme Laboranttia tuotannon laboratorioon Turkuun, toistaiseksi voimassaolevaan työsuhteeseen. Turun tehdas valmistaa suodinkeramiikkaa Metson suodattimiin. Olemme pieni mutta tehokas yksikkö, jossa työkaverit puhaltavat yhteen hiileen.

Tehtaamme sijaitsee Urusvuoressa, hyvien kulkuyhteyksien varrella. Laborantit työskentelevät päivävuorossa mutta valmius kahteen vuoroon tulee myös olla.

Laborantin Työtehtävät

  • Laadunvarmistus tuotannon alkupäässä
  • Tuotteen laadunvarmistus laboratoriomittauksin
  • Laboratorion laitteiden tarkastusmittaukset

Menestyäksesi tehtävässä, tarvitset

  • Laborantin- tai muun vastaavan tehtävään soveltuvan koulutuksen.
  • Kykyä kommunikoida suomeksi (englannin kieli katsotaan eduksi)
  • Kokemus happo- ja emästyöskentelystä, sekä tehdaslaboratoriotyöstä katsotaan eduksi.

Henkilönä olet suunnitelmallinen ja tarkka. Pystyt työskentelemään sekä itsenäisesti, että osana tiimiä.

Tarjoamme

  • Mielenkiintoisen ja itsenäisen roolin ystävällisessä ja kunnioittavassa työympäristössä.
  • Metson kattavat henkilöstöedut mm. ePassin, työterveyden, sairauskassan sekä GoByBike-työsuhdepyörän
  • Mahdollisuuden mennä kohti urahaaveitasi

Kiinnostuitko? Jätä hakemuksesi viimeistäään 6.10. Haastattelut saatetaan aloittaa jo hakuajan aikana ja paikka täytetään heti sopivan henkilön löydyttyä, joten olethan hakemuksesi kanssa ajoissa.

Mikäli sinulla on kysyttävää tehtävään liittyen, voit olla yhteydessä: Lotta Ristimäki, Laboratory Engineer.
Email: lotta.ristimaki(at)metso.com tai puh: +358 50 568 8640 (ark. klo 8-15:00).

How to join - Working at Metso - About Metso - Diversity and Inclusion - Meet our people

Metso is an equal opportunity employer committed to fostering an inclusive and diverse workforce culture. All qualified applicants will receive consideration for employment without regard to race, religion, color, nationality, gender, gender identity, sexual orientation, age, status as a protected veteran or status as a qualified individual with a disability.

Metso is a frontrunner in sustainable technologies, end-to-end solutions and services for the aggregates, minerals processing and metals refining industries globally. We improve our customers' energy and water efficiency, increase their productivity, and reduce environmental risks with our product and process expertise. We are the partner for positive change.

Headquartered in Espoo, Finland, Metso employs over 17,000 people in close to 50 countries and sales for 2023 were about EUR 5.4 billion. The company is listed on the Nasdaq Helsinki. metso.com, x.com/metsoofficial